Chat Magazin

Asl Pls

Oparazzi’nin Asl Pls isimli köşe yazısı.

Oparazzi

Chat Magazin sitesinin, chate girip paparazzilik yapan, sevimli, esprili, cana yakın ve bir o kadar da munzur magazinsel bir karakteridir. Op Paparazzisi kelimelerinin kısaltılmış ve mixlenmiş hali olarak Jerome tarafından yaratılmıştır.

İçinizden çok azınız “Asl Pls”’i biliyordur. Eskiden DALnet IRC sunucusunda bir çok ülkeden bir çok insan chat yapıyordu. Kişiler birbirleri ile konuşmaya ilk başladıkları zaman Age/Sex/Location yani Yaş/Cinsiyet/Yer anlamına gelen Asl ? Diye bir soru soruyorlardı. Pls zaten tahmin ettiğiniz gibi lütfen kelimesinin ingilizcesi olan Please. Gelin ilk konuşmanın nasıl gerçekleştirdiğini kısaca bir canlandıralım. Diyelim Marry 42 yaşında bir ingiliz kadını olsun. Ahmet ise 21 yaşında Türkiye’den birisi olsun.

<Ahmet> Hi
<Marry> Hello
<Ahmet> asl pls ? ( Bu soru konuşmanın hemen başında sorulurdu)
<Marry> 42/f/England u ? ( Female = Kadın = f )
<Ahmet> 21/m/Turkey ( Male = Erkek = m )
<Marry> Ah sorry you are so young bye. ( Çok küçük olduğunu belirtip bye diyebiliyordu.)

İşte o zamanlar tanışmak bu kadar basitti. Chatte kişilerin birbirleri ile tanışmaları çok doğal bir şeydi. Bilgilerine göre kişiler, karşısındaki insanla konuşup konuşmayacaklarına karar verirler istemiyorlarsa hemen bye derlerdi. Herşey olması gerektiği gibi öyle değil mi ? DALnet sunucusunda chat dili sistemi çok güzel bir şekilde kurulmuştu ve işliyordu. Peki ya günümüzde ?

Günümüzde insanlar pek kişisel bilgilerini vermek istemiyorlar.

Nerdensin ? Diye sorduğumuz zaman “sanane”, ”napçan”, “uzaydan”, “dünyadan” gibi saçma cevaplarla karşılaşabiliyoruz. Kişisel bilgilerini verdikleri zaman sanki karşısındaki insanın işini gücünü bırakıp o kişinin şehrine gidip onu arayıp bulacağını düşünenler bile var. Oldukça komik bir durum öyle değil mi ? Ama işin daha komik bir tarafı daha var o da haklı oldukları. Gerçekten de chatte tanıştığı kişiyi sosyal medyada orda burda sorgulayan ve bulmaya çalışan ruh hastası insanlara da rastlıyoruz. İşte bu kişiler farklı insanlarla tanışma platformlarından birisi olan Chat’e girip nerden olduğunu bile söylemek istemeyen kişileri haklı konuma getirebiliyorlar. Oysa chat insanların farklı insanlarla rahat ve kolay bir şekilde tanışabilecekleri güzide platformlardan bir tanesi. DALnet’te var olan asl pls tarzında bir sistem maalesef hala Türkiye’de herhangi bir chat sunucusunda oluşturulamadı. Çünkü buna öncülük eden kimse olmadı. Örnek veriyorum. Bilgi ? Diye sorulduğunda karşıdaki insan Berk 34 izmir bekar iş gibi bir cevap verebilir. Böylece tek kelimelik bir soru ile karşımızdaki kişinin ismini yaşını nerden olduğunu medeni halini ve çalışıp çalışmadığını veya okuyup okumadığını öğrenebiliriz. Cevap veren kişi Sen ? Dediğinde, bu sefer o da Yonca 22 Ankara bekar okul diye cevap alabilir ve tanışma faslı hızlı bir şekilde kimseyi sıkmadan sorgulama şeklini almadan geçilmiş olur. Bu bilgiler bilindikten sonra karşılıklı muhabbet başlayabilir veya sonlanabilir.

Chat yapan kızlara önerim şu ki kişisel bilgilerinizi söylemek istemiyorsanız, yalan söylemeyin. Kişisel bilgilerimi söylemek istemiyorum diyebilirsiniz. Bu sizi hem yalancı yapmayacaktır hem de karşınızdaki kişinin size saygı duyup duymadığını ortaya çıkartacaktır.

1+
Oparazzi
Bu Yazıyı Paylaş
YAZARIN SON YAZILARI
SekerChat.Com - 21 Ocak 2021
Yatak - 8 Aralık 2020
DenizSohbet.Net - 7 Aralık 2020
Yumurta - 26 Kasım 2020
TurkAlemi.Net - 25 Kasım 2020
Geçmiş Olsun musto - 7 Kasım 2020
Geçmiş Olsun chRonoS - 2 Kasım 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Mp3kulisi.com mp3 indir türkçe mp3 indir yabancı mp3 indir kürtçe mp3 indir en yeni çıkan müzikler sanatçı listesi hit müzikler yeni albümler